BADANIE STAWÓW BIODROWYCH NOWORODKÓW I NIEMOWLĄT

Badanie stawów biodrowych noworodków i niemowląt składa się z badania ortopedycznego (objawy Ortolaniego, Barlowa, Galleazzi, pompowania i inne…)oraz ultrasonograficznego ( ocena ilościowa i jakościowa stropu kostnego i chrzęstnego.

Każde dziecko powinno być jak najwcześniej przebadane za pomocą usg w kierunku prawidłowej budowy stawu biodrowego.

• Rozpoznanie tuż po urodzeniu zmniejsza pięciokrotnie liczbę dzieci wymagających leczenia wystarczy tylko profilaktyka wykonywana przez rodziców. Natura sama umożliwia prawidłowy rozwój stawu biodrowego powodując ochronny, fizjologiczny przykurcz mięśni, który zapewnia właściwe ułożenie kończyn. Nie należy podczas pielęgnacji i ubierania prostować zgiętych nóżek dziecka, tylko pomagać mu w utrzymaniu tej korzystnej dla bioder postawy.

• Badanie ultrasonograficzne na oddziale noworodkowym każdego dziecka jest ideałem, ale niestety ma miejsce tylko w nielicznych ośrodkach, które posiadają odpowiednio wyszkolonych i doświadczonych lekarzy – ortopedów. Lekarze ci nie tylko diagnozują ewentualną nieprawidłowość w budowie stawu biodrowego, ale także potrafią rozróżnić, które nieprawidłowości wymagają leczenia, a które tylko obserwacji i profilaktyki.

USG_STAWOW

20190509_gabinety_lekarskie_głogów_M_02-kopia